Under tredje dagen af Wyndham Championship fastholdt Anders Hansen sin top-10 placering ved at gå en bogeyfri runde i yderst respektable 68 slag svarende til fire slag under banens par. Samlet set ligger Anders med en score på 15 slag under par, hvilket rækker til en flot delt anden plads med tre slag op til førende Jeff Overton.
Selv om Anders har et rigtig godt udgangspunkt for søndagens finalerunde, er der ingen tvivl om, at der skal kæmpes for bare at holde fast i placeringen og endnu mere for vinde turneringen – der er nemlig 30 spillere, der ligger indenfor fire slag af Jeff Overton og kan han fastholde det samme flotte spil fra tredje runde, bliver han svær indhente.
Jeg krydser dog stadig fingre for, at Anders kan gentage sin superrunde fra om fredagen, for det vil bestemt betyde at han har en reel chance for at blande sig i striden om sejren. Og under alle omstændigheder vil en topplacering sikre Anders videre deltagelse i FedExCup’en, hvor der som bekendt spilles om en førstepræmie på ikke mindre end 10 millioner dollars!
Jeg må hellere komme ud og træne lidt, så jeg i det mindste kan være med næste år :o)




Seneste kommentarer