X Factor dommerkritik: Snup en tudekiks!

22 01 2008

britishflag2.jpg Click here for English version of this post.

xfactor_dommere.jpg

I den sidste uges tid har der været skrevet og talt en del om, hvorvidt den ene dommer i DR’s X Factor underholdningsshow, Thomas Blachman, er for grov i sine bedømmelser og kommentarer overfor deltagerne. Der har blandt andet været kritik fra flere mobbekonsulenter, der mener Thomas Blachmans hårde kommentarer kan være med til at inspirere børn og unge til mobning.

Personligt tror jeg altså ikke X Factor dommernes kommentarer er med til at inspirere til mere mobning end der i forvejen findes blandt børn. Og skulle der være forældre, der er bekymret for om programmet har en negativ indflydelse på deres børn, så mener jeg, at man som forælder enten må tage ansvar for at snakke med sine børn om det eller ganske enkelt lade være med at lade børnene se X Factor.

Hvad angår kritikken om Thomas Blachman er for grov i hans kommentarer, er jeg af den holdning, at hvis man stiller op til den slags underholdningsshow og “risikere” at videre i en benhård showbusiness verden, så hjælper det ikke noget, hvis man ikke kan tåle kritik. Jeg er erkender der er et stort element af underholdningsmæssig værdi i at have et dommerpanel bestående af “The Good, The Bad and The Ugly” (du må selv afgøre, hvem der er hvem), men der er altså nu engang en del af showet. Så til X Factor kritikerne vil jeg sige: Snup en tudekiks og skift kanal, hvis du ikke synes om Thomas Blachmans kommentarer - der er masser af andre tv-kanaler at vælge imellem!


Handlinger

Information

9 responses til “X Factor dommerkritik: Snup en tudekiks!”

22 01 2008
Frank H M (09:36:47) :

Som jeg skrev på min egen blog: Hvis Blachman er så hård og upædagogisk, må vi hellere lade være med at sende ham ud i børnehaverne..

22 01 2008
Tina Thomsen (20:12:17) :

Kunne ikke være mere enig! Hvis man stiller op i X-factor, og gør næsten alt for at få to “Minutes of fame” - så må man også kunne tåle mosten og “risikere” at få dommerpanelets ærlige mening!

TT

22 01 2008
Therese (20:19:39) :

Uden at have set programmet så kan jeg ud fra billedet se, at de har skabt dommerpanelet med American Idol i tankerne, og hvis Blachman skal kunne leve op til Simon Cowell, så er det hans rolle at være hård. Det er Simon blevet verdenskendt på!

22 01 2008
Karolina Zapolska (20:42:41) :

Jeg synes, at han er en fantastisk person. Det er bedre at være barnlig ærlig end have en voksen omgang med sandheden.

23 01 2008
Pia (22:46:12) :

Muhahahahahaha, du har fat i den lange ende Leif, deltagerne må altså tørre øjnene, ingen havde vel troet at der var tv på KUN for deltagernes skyld????

Det handler om underholdning og det er nu engang sådan at vi andre (tror ik jeg står alene) griner røven ud af bukserne når der deles øretæver ud, til tider på den helt pinlige måde. Meen det gør det jo ikke mindre sjovt.

Jeg kan kun give deltagerne det råd at bede dem tørre snotten, dette er underholdning af høj komikkarakter, uden Blachman havde der da ikke været noget at komme efter:)

23 01 2008
Leif Carlsen (22:49:26) :

Nej, der er ingen tvivl om, at det er Blachman, der giver showet kant og karakter :o)

27 01 2008
Lars Bachmann (19:55:49) :

Artiklen her blev citeret i BT i dag :) Godt gået.

27 01 2008
Leif Carlsen (21:54:45) :

Tak, Lars :o)

15 02 2008
Leif Carlsen (23:17:04) :

I forlængelse af debatten om Thomas Blachman, bliver I ganske enkelt nødt til at læse følgende blogindlæg:

http://kastrup.blogs.berlingske.dk/2008/02/13/blachman-versus-bubber/

:o)

Skriv en kommentar

Du kan bruge disse opmærkninger : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>