Det går i den rigtige retning…

9 10 2008

Her til aften har den stået på hele tre timer og ti minutters supersolid løbetræning og power walking på løbebånd i fitness dk’s lokaler på Østerbro.

Det er første gang siden mit ildebefindende for cirka halvanden uge siden, at jeg kunne give den gas over længere tid i forbindelse med konditionstræning. Ganske vist kan jeg godt mærke, at jeg ikke er helt oppe på 100 procent energiniveau endnu, men det går i det mindste i den rigtige retning.

I hvert fald lykkedes det mig at svede godt igennem og forbrænde lidt over 2.600 kalorier i løbet af de lidt over tre timer, hvilket jeg er ganske godt tilfreds med :o)

Jeg tror, jeg snupper et lignende træningspas på lørdag således, at jeg kan være i god form til det sædvanlige store træningspas med Chris på søndag. Der kommer jeg også til at skulle prøve at spinne igen for første gang i et par uger og jeg glæder mig allerede :o)


Handlinger

Information

8 responses

10 10 2008
Annemarie

Hej.
Er lige kommet forbi din blog, men kunne da slet ikke komme fra den igen! Det er da fantastisk det arbejde du har gjort med din vægt – meget inspirerende kan jeg bare sige:o)

10 10 2008
Madame

Det er rigtig flot, at du er så hurtigt i gang igen. Over tre timers træning, det er imponerende! Mon ikke Chris er mere end tilfreds med dig på søndag?

10 10 2008
Pia

Altså, selv om jeg nok altid har rørt mig på en eller anden måde (lidt eller meget og med små og store mellemrum) og tror jeg har en rimelig grundform, så gider jeg godt nok ik stille op overfor dig Leif, du er sgu i et nummer for go form til mig:)

Til gengæld er spinning nok den motionsform der giver mig det allerstørste kick, for pokker hvor har man en skøn følelse hele formiddagen når man er startet dagen på en spinnertime.

10 10 2008
conny

3 timer på løbebånd! Du er utroligt udholdende! Ikke engang ude i naturen kunne jeg løbe 3 timer, tror jeg. Godt du er på vej fremad igen. Lad os håbe, ildebefindendet var en enlig svale.

10 10 2008
jensdrejer

Det er rigtig sejt. Jeg er dybt imponeret – og dertil ganske misundelig! :D

10 10 2008
Marianne

jeg er så fuld af beundring for at du kan holde dampen oppe og ikke falder ned i et hul. Jeg tror nemlig også det er vigtig at holde sig igang og jeg ved at du passer på….2600 kcal hold da fest en weekend du lægger op til

11 10 2008
Marianne's mening

Ja, sikke en træningsenergi, du stadig har.
Der går mange timer med god træning.
Selv har jeg mistet lidt af min enerig, men SKAL derned 3 timer hver uge.
Mon ikke energien kommer til lidt flere timer igen?! ;0)

God weekend

11 10 2008
Leif Carlsen

@Annemarie: Mange tak :o)

@Madame: Jo, jeg er sikker på, at Chris er ganske tilfreds i morgen :o)

@Pia: Jeg er helt enig med dig omkring spinning. Det er fantastisk, hvordan det kan give et kick og sparke dagen i gang :o)

@Conny: Jeg går i hvert fald meget målrettet efter, at det var en enlig svale, blandt andet ved at jeg lytter ekstra opmærksomt til min krop.

@Jens: Mange tak, Jens. Du må jo bare komme med en dag :o)

@Marianne (Frem i lyset): Mange tak, jeg prøver i hvert fald. Men jeg vil omvendt heller ikke lægge skjul på, at jeg også har dage, hvor jeg virkelig skal tage mig sammen for at komme afsted til træning. Derfor gælder det også bare om at holde fast i rytmen :o)

@Marianne (Marianne’s Mening): Det skal nok komme igen med endnu mere energi, ingen tvivl om det :o) Også rigtig god weekend til dig og alle jer andre :o)

Skriv en kommentar